Evolution of Math

 

1. Teaching Math In 1950s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

2. Teaching Math In 1960s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990s
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering
the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes?
(There are no wrong answers, and if you feel like crying, it’s ok.)

6. Teaching Math In 2009
Un hachero vende una carre tada de madera para $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

I do not know if my math was that easy in 80s, but the 90s Math seems to have carried over to today! 🙂